Профілактика отруєння дикорослими грибами.

Дата: 06.10.2022 14:16

Гриби – цедаруноклісу, але, водночас, вони є небезпечним продуктом харчування, якийможепризвести до отруєння, а іноді й до смерті. Отруєнняорганізмувикликаютьтоксини, алкалоїди та сполученняважкихметалів, якімістяться в грибах.

Знання симптоматики отруєння грибами та першоїдопомоги при таких станах дозволить Вам у скрутнухвилинузарадитисобічисвоїмрідним і близьким та навітьврятуєжиття.

ЯК УНИКНУТИ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ:

• Відмовтесявідспоживаннядикорослихгрибів. Замінітьїх грибами, щовирощують штучно, підлягають контролю.
  • Не купуйтегриби на стихійних ринках.
  • Уважнооглядайтегриби. Якщо у вас виникаютьнайменшісумніви - відмовтесявідспоживаннягрибів.
  • Збирайтелише добре знайомі вам гриби. За найменшогосумнівуодразувикиньте гриб, не залишаючийогопоряд з іншими.
  • Не берітьзанадтомолодічистарігриби. Їх легко переплутати з отруйними.
  • Не збирайтегрибипоблизу трас, підприємств, забрудненихтериторій. Грибивбирають в себе отруйніречовини, в тому числіважкі метали.
  • Не збирайтегриби в посушливу погоду. У цей час гриб пересихає, віддаючи воду і збільшуючиконцентраціютоксинів.
  • Ніколи не куштуйтесирігриби.
  • Вдомаще раз ретельноперевіртегриби. Усісумнівніслідвикинути.
  • Готуйтегрибипротягомпершоїдобипіслязбирання.
  • Варітьгриби не меншетрьохразів, щоразу в свіжійпідсоленійводі не менше 30 хвилин.
  • Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованомупосуді не більшедоби.

КОМУ НЕ МОЖНА ЇСТИ ГРИБИ

Навітьякщовивпевнені у якості та безпецігрибів, їх не рекомендовано вживати:

• жінкам у періодвагітності і грудного вигодовування;
  • дітям до 12 років;
  • людям літньоговіку.

СИМПТОМИ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ

Ознакиотруєння грибами можутьпроявитися як через 30 хвилинпісляспоживання, так і протягомдекількохднів. Основнимиознакамиотруєння грибами є:

• нудота, блювання;
  • різкийбіль у животі;
  • діарея;
  • запаморочення;
  • підвищеннятемпературитіла;
  • зниження пульсу;
  • задуха;
  • судоми;
  • відтіккровівідкінцівок (холодні руки та ноги);
  • появагалюцинацій та марення.

Якщо у вас проявивсяхоча б один ізцихсимптомів - негайновикликайтелікаря!

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОТРУЄННІ ГРИБАМИ

Найголовніше - терміновотелефонуйте «103»

Якщо є можливість, промийтешлунок простою водою чиприймітьсорбенти (найменшаефективна доза активованоговугілля - 0,5 г/кг маситіла).

До приїздуневідкладноїдопомогидотримуйтесьпостільного режиму і пийтебагаторідини - води, підсоленої води абопрохолодного чаю. Цедопоможевідновити водно-сольовий баланс та вивеститоксини.

Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжучимолочні та кисломолочніпродукти – цеможеприскоритивсмоктуваннятоксинів.

Ні в якомуразі не займайтесясамолікуванням і не намагайтеся "перечекати" - цеможе бути смертельно небезпечно!

Залишкигрибівабогрибнихстрав треба обов’язковозберегти, тому щолабораторнеїхдослідженнядопоможевстановити причину отруєння та призначитиправильнелікування.