Виставка нумізматики Монетного двору агротуристично-музейного комплексу «Соколиний хутір»
Шевченко: від Качанівки до Вашингтону
Виставка нумізматики Монетного двору агротуристично-музейного комплексу «Соколиний хутір»
Автор : Микола ЧЕРЕП
Нова тематична серія монет «Шевченко: від Качанівки до Вашингтону» експонується в рамках міжнародного культурного проєкту «Стежками Тараса. Від Качанівки до Вашингтону», що бере свій початок з лютого 2022року.
Дана нумізматична колекція доповнює тематику попередніх фотовиставок М. Черепа: «Стежками Тараса. Від Чернігова до Черкас» в Черкаському обласному краєзнавчому музеї (2022 рік), фотовиставку «Стежками Тараса. Від Качанівки до Вашингтону» (2023 рік) за підтримки Українського дому у Вашингтоні, де було представлено 62 світлини з краєвидами та монументальною архітектурою Качанівського заповідника, зроблених автором упродовж 2007-2021 років та акцію «Земля Шевченка – без кайданів», організовану у березні-травні 2024 року з ініціативи М. Черепа за участі представників культурної інтелігенції, органів місцевого самоврядування, музеїв, заповідників Чернігівщини, Київщини та Черкащини з нагоди 60-х роковин встановлення пам’ятника Тарасу ШЕВЧЕНКУ у столиці США Вашингтоні (27 червня 1964 року) та Дня незалежності США (4 липня).
В зображеннях на монетах висвітлено період перебування Тараса ШЕВЧЕНКА на теренах Чернігівщини і Полтавщини у 1843-1844 та 1859 роках в українських шляхетських родинах Тарновських, Репніних, Капністів, де Бальменів, Галаганів. У колі друзів поета були активні прихильники на той час республіканської форми правління у Франції та США, які вплинули на формування світогляду поета згодом вираженого в поемі «Юродивий» 1857 року в надії появи в Україні свого Вашингтона з «новим і праведним законом».
Образ поета в автопортреті створеному в листопаді 1843 року в Яготині, був узятий за основу під час виготовлення скульптури Шевченка Лео Молом (1915-2009), канадським скульптором українського походження, автором пам’ятника Шевченку у Вашингтоні 1964 року.
Дана серія монет взаємопов'язана з основною темою вищезгаданого проєкту та має на меті донести до глядача символізм заповіту ШЕВЧЕНКА із закликом до українського народу визволення від російського поневолення – «кайдани порвіте»! Цей заклик набув актуальності саме в часи російсько-української війни та стратегічного партнерства між Україною і США у спільній боротьбі з московським імперіалізмом.
Про автора:
Микола Миколайович ЧЕРЕП (н. 1972 р.) – краєзнавець, дослідник історії, дієвець культури, фотохудожник, громадський діяч, волонтер, власник агротуристично - музейного комплексу «Соколиний хутір», засновник: музею історії визвольних змагань на Чернігівщині, музею під відкритим небом «Машина часу», історико-етнографічного музею та художньої галереї ім. Т. Г. Шевченка (с. Петрушівка, Чернігівська обл.); автор фотовиставок: «Стежками Тараса. Від Чернігова до Черкас» в Черкаському обласному краєзнавчому музеї (2022 р.) та – «Стежками Тараса. Від Качанівки до Вашингтону» (2023 р.) за підтримки Українського дому у Вашингтоні, фундатор проєкту «Стежками Тараса. Від Качанівки до Вашингтону».