Право дитини на сім’ю: опіка та піклування
Право дитини на сім’ю: опіка та піклування
Конвенцією ООН про права дитини визначено, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розуміння, але є діти, які не можуть проживати з рідними батьками та які виховуються в інституційних закладах. Саме для таких дітей необхідно розвивати альтернативні форми сімейного виховання.
Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання та створює умови для їх розвитку, надаючи сім’ям, які приймають на виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, матеріальну та соціальну підтримку.
Однією з найпоширеніших сімейних форм виховання є опіка (піклування).
Опіка, піклування встановлюються для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів таких дітей.
Опіка встановлюється над дітьми, які не досягли 14-ти років і залишилися без батьківського піклування. Піклування – над неповнолітніми з 14 до 18 років.
При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини, рідні брати і сестри не можуть бути роз'єднані під час влаштування.
Опікуном, піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника. У разі призначення опікуна, піклувальника враховується бажання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.
Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання:
- заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);
- довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;
- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
- копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
- довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;
- копію паспорта;
- висновок про стан здоров'я заявника, складений за встановленою формою;
- довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
- довідку про наявність чи відсутність судимості;
- письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування.
Опіка, піклування над дитиною встановлюється рішенням виконавчого комітету селищної ради у місячний строк після подання заяви та вище зазначених документів.
Особи, в сім’ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, та які не є їх близькими родичами, зобов’язані пройти курс навчання з виховання таких дітей в обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
У разі якщо Ви маєте бажання взяти на виховання дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, звертайтеся до служби у справах дітей Парафіївської селищної ради за адресою: Чернігівська область, Прилуцький район, селище Парафіївка, вулиця Тараса Шевченка, буд. 95.