Сертифікація управителів багатоквартирних будинків
Раді повідомити, що в кінці 2024 року Орган з сертифікації персоналу ТОВ «Інститут муніципального менеджменту» пройшов процедуру повторної акредитації, за результатами якої Національним агентством з акредитації України прийнято рішення про видачу Атестата про акредитацію № 6О042 від 28.11.2024 року (копія додається до листа), що дає нам право здійснювати діяльність у сфері професійної атестації (сертифікації) на відповідність кваліфікаційним вимогам професії «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» протягом наступних 5 років.
Адже, всім відомо, що з 01 січня 2019 року в Україні на законодавчому рівні впроваджено процедуру обов’язкової професійної атестації (сертифікації) управителів багатоквартирних будинків. Зокрема, згідно частини 5 статті 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», кожен управитель -
юридична особа зобов’язаний мати у штаті щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)", а управитель – фізична-особа підприємець зобов’язаний самостійно пройти професійну атестацію або мати у штаті за трудовим договором щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)".
Крім цього, слід зауважити, що 05 червня 2024 року прийнято постанову КМУ № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» та постанову КМУ від 22.11.2024 № 1332, якою затверджено зміни, що вносяться до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час. Відповідно до вказаних документів управителі багатоквартирних будинків - юридичні особи (суб’єкти господарювання) мають можливість отримати статус критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період і забронювати своїх військовозобов’язаних працівників.
Проте, управитель має надати до профільного Міністерства або обласної військової адміністрації документи, які підтверджують надання послуги з управління багатоквартирним будинком в рамках діючого законодавства. Серед цих документів рекомендуємо надавати чинний кваліфікаційний сертифікат за напрямом «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)».
Також слід зазначити, що 22 листопада 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1336 «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення, впровадження та забезпечення функціонування Системи управління багатоквартирними будинками», згідно якої на державному рівні буде створено Реєстр управління багатоквартирними будинками для централізованого накопичення та обробки інформації про управління багатоквартирними будинками, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителів багатоквартирних будинків, осіб, які пройшли професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)" та органи із сертифікації персоналу за професією "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)".
Крім цього, 23 березня 2023 року набув чинності Закон України "Про внесення зміни до пункту 6 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Згідно вищевказаного Закону, якщо органом місцевого самоврядування не було проведено конкурс з призначення управителя до 1 травня 2021 року, то такий конкурс має бути проведено не пізніше шести місяців з дня припинення або скасування воєнного стану.
Конкурс проводиться в будинках, у яких станом на дату, що передує двом місяцям до запланованої дати оголошення конкурсу:
1) не створено ОСББ;
2) не обрано форму управління;
3) не проведено конкурс з призначення управителя органом місцевого самоврядування.
Разом з тим, згідно Наказу Мінрегіону від 13.06.2016 № 150 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку» до участі в таких конкурсах допускаються лише ті управителі, які пройшли процедуру професійної атестації та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Наразі згідно даних Загальнодержавного реєстру атестованих осіб в Україні налічується понад 2500 сертифікованих фахівців за напрямом «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)», більше 1300 з яких пройшли професійну атестацію в акредитованому органі з сертифікації персоналу ТОВ «Інститут муніципального менеджменту».
Орган з сертифікації персоналу ТОВ «Інститут муніципального менеджменту» щомісяця організовує і проводить професійну атестацію за напрямом «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» для декількох груп фахівців з різних регіонів України. Протягом дії правового режиму воєнного стану в ОСП пройшли первинну та повторну сертифікацію за напрямом «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» 783 фахівці.
Слід зазначити, що відповідно до Постанови КМУ від 28.11.2018 «Деякі питання професійної атестації за професією «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» за результатами успішного проходження первинної сертифікації заявнику видається сертифікат терміном дії 3 роки, а при успішному проходженні повторної сертифікації - 5 років.
Таким чином, з метою дотримання норм чинного законодавства, керівники установ, що здійснюють управління багатоквартирними будинками, мають слідкувати за чинністю сертифікатів у сертифікованих осіб на їх підприємствах та у разі закінчення терміну дії кваліфікаційного сертифіката забезпечити проходження працівником повторної сертифікації, також у разі звільнення сертифікованої особи, підприємство має делегувати для проходження професійної атестації за напрямом «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» іншого працівника.
Проходження процедури первинної та повторної професійної атестації за напрямом «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» в Органі з сертифікації персоналу ТОВ «Інститут муніципального менеджменту» станом на сьогодні є найдешевшим варіантом серед акредитованих органів сертифікації персоналу, адже зважаючи на складні умови, в яких сьогодні доводиться працювати управителям багатоквартирних будинків, фахівці сфери управління житловим фондом в умовах дії правового режиму воєнного стану мають можливість пройти процедуру професійної атестації за спеціальною ціною зі знижкою. З 01 січня 2025 року розмір знижки становить 10%.
Програму навчання при підготовці до професійної атестації дещо адаптовано та враховано особливості роботи управителів багатоквартирних будинків в умовах воєнного стану.
Більш детально дізнатися про професійну атестацію, а також зареєструватися можна на сайті https://www.imm.in.ua/