Парафіївська селищна рада
16730, Чернігівська обл., Прилуцький р-н, с-ще Парафіївка, вул. Тараса Шевченка, буд. 62 (ЄДРПОУ-04412521)

Профілактика грипу та гострих респіраторних захворювань

Дата: 26.03.2025 10:58
Кількість переглядів: 28

Профілактика грипу та гострих респіраторних захворювань

Як захистити себе від інфекцій

 Фото без опису

Пам’ятка з профілактики грипу та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ)

ГРВІ — це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів.
Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Механізм передачі вірусу грипу – повітряно-крапельний. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.

                                                         Профілактика захворювань

Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРВІ.
Ефективними, особливо у період підвищення захворюваності, фахівці відзначають наступні методи профілактики:
— повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;
— загартовування та часте провітрювання приміщень;
— вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії.

Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема:

— Часто мити руки з милом, особливо після відвідування;
Прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чиханні;

— Широко застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову мазь.

На що необхідно звернути увагу:

— Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу у різних вікових групах. У дітей молодшого віку передусім можуть з’явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. У осіб похилого віку на тлі ГРВІ загострюються серцево-судинні захворювання, активуються хронічні вогнища інфекції, що суттєво впливає на клінічні прояви грипу.
— Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.
— Здебільшого на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На 3-5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.
— Вже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С і утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.
— Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар.

Не потрібно займатись самолікуванням, це небезпечно!
При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.

 

В Україні мали місце випадки захворювань на інші поширені сезонні вірусні захворювання: вітряна віспа (вітрянка), кір, краснуха.

Фото без опису

     Вітряна віспа (вітрянка) – надзвичайно заразна контактна вірусна повітряно-крапельна інфекція (хворіють частіше діти, але зустрічається і у дорослих, які не перехворіли нею в дитинстві). Починається з температури і катаральних явищ. Пізніше з’являються висипи на шкірі (червоні цяточки, які перетворюються у пухирці, що потім лопаються і підсихають з утворенням скоринок). Висипи викликають свербіж. Ускладненнями вітрянка більш небезпечна для дорослих. Захворіти можна до 21-го дня з моменту контакту з хворим. Хворий безпечний для інших тільки з 5-го дня після останнього висипу.

Профілактика – це вакцинація, сувора ізоляція хворих, роз’єднання контактних і медичний нагляд за ними.

     Кір – вірусне захворювання з більш тяжким перебігом (лихоманка, катаральні явища, інтоксикація, запалення лімфовузлів), типовими поетапними з лущенням висипанням і білими кільцями на слизовій щік. Серед ускладнень – найсерйозніше ларингіт (круп).

Профілактика – імунізація, ізоляція хворих, роз’єднання контактних.

     Краснуха  також супроводжується катаральними проявами, лихоманкою, запаленням потиличних лімфовузлів та типовими червоно-плямистими висипаннями.

Профілактика схожа як при вітрянці і кору.

Актуальною на сьогодні є проблема гепатиту.

    Гепатит А, В, С – небезпечне захворювання печінки (її біль, біль в суглобах, температура, жовтяниця, слабкість, нудота, блювота, шлунково-кишкові розлади). Викликається вірусами, бактеріями, ліками, алкоголем, хімічними речовинами.

Профілактика – вакцинація (А, В), кип’ятіння води, миття рук, фруктів і овочів, не контактувати з чужою кров’ю і рідинами (бритви, зубні щітки, ножиці, шприци, рани, статеві стосунки).

Було зафіксовані випадки отруєння.

     Отруєння – виникає внаслідок попадання в організм токсичних речовин з харчами і водою, алкоголю, нікотину, отруйних грибів, наркотиків (насвай), нітратів, чадного газу, отруйних хімікатів, кислот, лугів, хімічних речовин, ртуті та інших.

Ця отрута – викликає нудоту і блювання, головні болі та болі в животі, пронос, температуру, порушення серцево-судинної і нервової діяльності, втрату свідомості, судоми.

Перша допомога – Викликати швидку допомогу. Негайне промивання шлунку, блювання, адсорбенти (активоване вугілля), проносні, антидоти, не вживати їжі, пити багато води.

Профілактика – це перш за все запобігання попаданню в організм отрути усіх можливих факторів отруєння, дотримання правил гігієни і здорового способу життя, харчова безпека.

Бережіть себе і будьте здорові!

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь